william-sharespeare-zkroceni-zle-zeny-janruzickacz

Zkrocení zlé ženy

Další skvost a známe literární dílo od William Shakespeare. Povinná četba pro feministky, aneb když vládne můž a žena poslouchá v domě je krásně. Zkrocení zlé ženy je nejen kniha ale její divadelní adaptace se hraje s drobnými upravamy do dnes.

William Shakespeare se narodil 1564 ve městě Stratford-upon-Avon (to se nachází skoro uprostřed Británie). Za svůj život napsal více než 38 her a 154 sonetů. Před koncem roku 1600 píše Komedie a historické hry. Patří mezi ně právě Zkrocení zlé ženy, Richard II. nebo Jindřich V. Na konci roku 1600 mu umírá jediný syn na neznámou nemoc a Shakespeare píše dále jen tragédie jako Hamlet, Macbeth a Romeo a Julie. V roce 1616 umírá.

Ohsah knihy

Předehra

Vše začíná tím, že lord před hospodou najde na mol opilého Christophera Vykuka – kotláře. Rozhodne se udělat si z něj legraci a tak ho přivede k sobě na zámek a posadí ho do své role lorda. Když se Christopher probudí myslí si, že se mu vše zdálo a že život kotláře byl jen sen. Všichni na zámku ho v tom nechají. Pravý lord dobře baví. Přijde dokonce sluha převlečený za kotlářovo ženu. Nového lord přijedou zahrát hru potulní herci.

Příběh od potulných herců

Bohatý kupec Battista Minola z Padova má dvě dcery. Hodnou a chytrou Biancu a nepříjemnou, nepoddajnou Kateřinu. Každý se kateřiny bojí a nikdo jí nechce. Babtista nechce aby se Bianca, která je madší, vdala dříve než Kateřina.

V Padově se objeví šlechtic z Verony – Petruccio. Rozhodne se, že si Kateřinu vezme za ženu. Lucenzio se převlékne za učitele a sbližuje s Biancou. Řekne, že z Kateřiny vychová pokojnou ženu ale nikdo si myslí, že je schopný uspět. Vezme si jí za ženu. Na svatbu příjde neočekávaně v starých odrbaných šatech. Vezme si jí na své panstvý a nechová se dobře ani k ní ani ke svým poddaným. Pořádně Kateřině nedá najíst a nenechá jí ani vyspat.

Kvůli tajné svadbě Bianky a Lucenzia, o které se později dozví otec se uspořádá oslava. Na ní sedí všichni muži u jednoho stolu a vsadí se, jaká z jejich manželek je nejvíce poslušná. Nechají si každou ženu zavolat, ale nakonec příjde jen Kateřina, poté přivede i ostatní manželky a když se jí jeden z mužů zeptá proč je tak poslušná vysvětlímu, že muže musí scít, že se o vše stará a ona mu tak musí pomáhat.

Komentáře

komentářů

Autor

Jan Ružička

Pracuji v marketingu, dělám a starám se o weby, SEO, vymýšlím reklamy a mnoho dalšího. Více informací o mně naleznete na mém profilu na Linkedin.com.