Francis Scott Fitzgerald, Velký Gatsby

Velký Gatsby od Francis Scott Fitzgerald

Viděl jsem film Velký Gatsby, který se mi líbil tím, jak je zapleten a tak jsem se rozhodl přečíst si i knížku.

Příběh se odehrává v roce 1922 v New Yourku a Long Islandu. Je to v době americké prohibice. Autor se věnuje popisu doby, stejně tomu tak je i ve filmu. Vše je pompézní a nespoutané.

Co je v knížce trochu jinak než ve filmu, je třeba fakt, že hlavní postava Nick nepíše knížku v sanatoriu, kde se léčí po alkoholismu, jako ve filmu. Mimochodem v knížce skoro nepije. Nebo třeba postava Jordan Baker. Ve filmu je zmíněno, že je sportovkyně a s Nikem nic nemá. V knížce však Jordan a Nick něco málo spolu mají. Postava Daisy je v knížce, alespoň podle mě, úplně jiná. Nezajímá se. Je se svým manželem, protože má hodně peněz a je zajištěná. Daisy má také s Tomem (jejím manželem) malou dceru. Gatsby v knize není tak agresivní jako ve filmu.

Nakonec i smrt Gatsbyho je trochu jinak. V knize neumírá jako smutný člověk, ale umírá jako vítěz, protože si myslí, že se Daisy rozhodla odejít s ním. Tom a Daisy se odstěhují. Nick zařizuje Gatsbyho pohřeb, ale zjistí, že lidé jsou bezcitní, bezohlední a jde jim jen a jen o peníze. Na jeho pohřeb přijde pouze on a Gatsbyho otec.

Kniha je psaná v ICH-formě z pohledu Nicka, střídá se popis a jeho myšlenky.

Komentáře

komentářů

Autor

Jan Ružička

Pracuji v marketingu, dělám a starám se o weby, SEO, vymýšlím reklamy a mnoho dalšího. Více informací o mně naleznete na mém profilu na Linkedin.com.