postřižiny bohumil hraba

Postřižiny

Překrásná žena správce a pábiltel Pepin, modernizace doby a zkracování vzdálenosti i času to je česká klasika – Postřižiny od Bohumila Hrabala. Referát o autorovi můžete najít zde.

Dílo se odehrává v Pivovaru v Nymburku, kde také Hrabal vyrůstal a to mu bylo velkou inspirací k napsání díla. Vše se odehrává v první republice, počátkem 20. století. Dílo je psané hovorovou češtinou obsahuje i prvky slangu či nářečí.

Hlavní postavou je manželka pivovarníka Maryša. Je to krásná mladá energická žena, která si dělá vše, co chce. Má krásné dlouhé vlasy, jezdí po městě na kole, ohlížejí se za ní muži, ale i ženy. Maryša, reprezentuje Hrabalovu matku. Francin manžel Maryši je to vážený muž, správce pivovaru, neustále Maryše říká, co by měla a neměla dělat a to, co dělá se nesluší na ženu pivovarníka. Francis je stydliví. Nikdy jí ale “nezkrotí” a ona je stále taková, jako na předtím. Oba jsou kontrasty, které se k sobě vůbec nehodí.

Jednou do pivovaru přijede bratr Francise – Pepin. Je to představitel typického pábitele (více popsáno o pábitelích v referátu zde). Řáká, že přijel jen na dva týdny, ale Francis ví, že zůstane na díl. Francis z Pepinovi návštěvi není vůbec šťastný. S Pepinem se ale brzy spřátelý Maryša, protože jsou oba tak trochu zvláštní. Rozhodnou se spolu vše zkrátit, dokonce třeba i nohy židle. Protože je prostě modernizace doby a vše se musí krátit. Ke smůle Francise si nechá Maryša zkrátit i její krásné vlasy. Pepin nakonec v pivovaru zůstane na pořád.

Film postřižiny z roku 1980 je věrnou adaptací díla v režiji Jiřího Menzla.

Komentáře

komentářů

Autor

Jan Ružička

Pracuji v marketingu, dělám a starám se o weby, SEO, vymýšlím reklamy a mnoho dalšího. Více informací o mně naleznete na mém profilu na Linkedin.com.