občanský průkaz šabach knížka

Občanský průkaz

Občanský průkaz je vrcholné dílo z obdobý totality od Petra Šabacha.

Referát Šabachovi o najdete zde. Kniha vypráví o dospívání v totalitním režimu, revoltě proti komunismu a přátelstvý party mladých lidí. Je to autobiografická novela, vyprávěná hlavní postavou v ICH-formě.

Hlavní hrdinové je parta 4 kluků, kteří se znají od mládí.

Petr, vypravěč celého příběhu, vadí mu režim a proti němu revoltuje, ale také třeba proti rodičům. Má strah z vojny.

Míťa, žije s babičkou, rodiče emigrovali. Režim ho za nimi ale nechce pustit. Citliví, hudební génius. Aby nemusel na vojnu, schválně se nachladil a na následky zemřel.

Alex, básník, který básničkami dostane do problémů svojí učitelku, které je nakonec propuštěna. Je chytrý, jako jediný studuje, stane se právníkem, podepíše chartu 77 a je v centru dění.

Popelka, vojny se bojí také, ale jen si jí odloží, tím, že hraje zaostalého, čte ferdu mravence a pomočí se, nakonec ale na vojnu musí.

Dva bratry, které mají za vzory celou dobu se nakonec rozdělí, jeden emigruje a druhý začne spolupracovat s komunisty a donáší na své tehdejší kamarády. Např. je na láká na akci konzertu, kde na účastníky ale čeká policie, která je zbije.

Po roce ’89 se vypravěč snaží zjistit více, zjišťuje že měla stb jeho spis a že na něj donášel jeden z nejlepších kamarádů.

Existuje také film Občanský průkaz (2010) od režiséra Ondřeje Trojana. Je to celkem věrná adaptace díla, která se mi moc líbila.

Na konec básnička:
Nosit pětky denně domů
nemusí být zlozvykem,
zvláště přihlédnem-li k tomu
že je nosíš pod trikem.

Komentáře

komentářů

Autor

Jan Ružička

Pracuji v marketingu, dělám a starám se o weby, SEO, vymýšlím reklamy a mnoho dalšího. Více informací o mně naleznete na mém profilu na Linkedin.com.