Malý princ

Malý princ

Jeden z nejslavnějších pohádkových příběhů moderní světové literatury, který napsal Antoine de Saint-Exupéry.

Autor knihy (a vypravěč) na začátku popisuje své dětstvý a jak mu nikdo nerozuměl když nakreslil hrozníše, který snědl slona. Celá tato část je v ICH-formě.

Potom autorovi se jako dospělému na poušti rozbije letadlo. Potká tam malého prince. Malý princ je dítě, které uteklo ze své malé planetky, kvůli tomu, že zapochyboval o lásce květiny, kterou miloval.

Malý princ vypravý, jak navětívil ostatní planety a mluví také o lidech, které tam potkal. Rozkazovačný král, který chtěl všemu vládnout. Domýšlivec, jenž chce být sále obdivován. Pijan, který pije, aby zapomněl, že se stydí za to, že pije. Businessman, ten si zase myslel, že mu patří všechny planety. Zeměpisec který jen zaznamenáva. A smutný pracovitý lampář, který stále zhasínal a rozsvěcel pouliční lampu.

Vyprávý také o zemi, poznal zde lišku s kterou se zkamarádil a vysvětlila mu, podstatu lásky a on zjistil, že růži miluje. Po setkání s výhybkářem věčně spěchajících vlaků a obchodníkem prodávajícím pilulky utěšující žízeň pochopil malý princ nesmyslnost lidského spěchu a honby za náhražkami.

Malý princ v příběhu potkal hada, který mu řekl, že až ho bude potřebovat pomůže mu dostat se domů. (Uštkne ho a on zemře). Vypravěči dojde voda, malý princ mu ukáže studnu a zachrání ho. Je ale pořád smutný, že se nemůže vrátit na svou planetku za růží. Kousne ho u studně had a jeho duše se osvobodí a vrátí na planetku.

 
Myslel jsem, že je to knížka pro děti, ale když nad ní přemýšlím, je to asi hodně subjektivní, ale příjde mi, že je to hodně fylozofické a dítě by se v tém příběhu mohlo ztratit. Ale knížka je to bezpochyb velmi zajímavá. A jak to vidíte vy? Napište mi do komentářů. :)

Komentáře

komentářů

Autor

Jan Ružička

Pracuji v marketingu, dělám a starám se o weby, SEO, vymýšlím reklamy a mnoho dalšího. Více informací o mně naleznete na mém profilu na Linkedin.com.