hlava 22 jaroslav heller knížka ruzickajan.cz

Hlava 22

Antimilitaristické dílo Hlava 22 od Josepha Hellera z druhé světové války.

Referát o autorovi této knihy naleznete zde.

Hlava 22 je vlastně paragraf, který ukazuje absurditu armády. Jediný způsob jak se dostat z fronty je, že žadatel ukáže že je blázen. Jenže když někdo takto požádá, je na něj pohlíženo tak, že se chce vyhnout bojovému nasazení a takový voják nemůže podle hlavy XXII být skutečný blázen, tedy takovou žádostí vlastně podává důkaz o svém duševním zdraví (zamotaný kruh).

Hlavní postavou je letec Yossarian. Yossarian každý den vidí umírat přátele a musí se prát s byrokracií. Nechce létat a snaží se vymanit válce. Příběhy se odehrávají na ostrově Pianossa ve středozemním moři. Yossarian je často v nemocnici, aby se vyhnul létání. Simuluju a často jedná na pokraji šílenstvý, ale vlastně recese. Tato taktika se mu více méně daří. Kniha končí tím, že vedení nabídne, aby odešel z armády, na to přistoupí, pak se mu ale nelíbí to, že by se sám sobě zhnusil a tak je v armádě dál. Nakonec ale s pomocí kamaráda a kaplana utíkají do neutrálního Švédska.

Knihu tvoří 42 kapitol označených převážně jmény hlavních postav jednotlivých příběhů. Jazyk je spisovný, ale i nespisovný, autor používá vulgarism a slang. Krátké oznamovací věty.

Existuje také film Hlava 22 z roku 1970 od režiséra Mike Nicholsa. Je to ale hodně slabá adaptace, kde mnoho postav není, příběhy chybí a hlavně – je to hrozná nuda, co nedává smysl.

Komentáře

komentářů

Autor

Jan Ružička

Pracuji v marketingu, dělám a starám se o weby, SEO, vymýšlím reklamy a mnoho dalšího. Více informací o mně naleznete na mém profilu na Linkedin.com.