Francis Scott Fitzgerald

Francis Scott Fitzgerald

F. Scott Fitzgerald americký sposovatel s irskými kořeny, který se narodil na konci 19. století a je autorem např. románu Velký Gatsby.

Je to člen ztracené generace. Ve válce ale nikdy nebyl, pouze absolvoval výcvik, kde poznal svojí budoucí ženu Zeldu. Živil se jako reklamní textař. Přátelil se s Hemingwayem. Po nocích psal povídky a snažil se je vydávat, ale byl odmítán.

Nakonec ale měl úspěch s dílem Na prahu ráje. Jeho láska Zelda si ho odmítla vzít a on začal hodně pít. Ale pak si ho vzala. Měli spolu dceru. Živil se pak psaním, byl na vrcholu. Jeho žena mu sloužila jako představu pro postavu Daisy z románu Velký Gatsby.

Přestěhovali se do Evropy, kde pak žili, bydlel v Římě, ale neměl rád italy, tak bydleli pak v Paříži, londíně. To je také popsáno v dílech Něžná je noc.

Jeho žena Zelda se dostane do Sanatoria pro choré, přestěhovali se do Hollywoodu a tam se pak Scott živil jako scénarista. V roce 1940 umírá na infarkt.

Díla:

  • Na prahu ráje
  • Krásní a prokletí
  • Velký Gatsby
  • Něžná je noc
  • Poslední magnát

Komentáře

komentářů

Autor

Jan Ružička

Pracuji v marketingu, dělám a starám se o weby, SEO, vymýšlím reklamy a mnoho dalšího. Více informací o mně naleznete na mém profilu na Linkedin.com.