bylo nás pět karel poláček kniha

Bylo nás pět

Bylo nás pět je známý román od Karla Poláčka z dob první republiky.

Referát o autorovi naleznete zde. Vypravěč celého příběhu je Petr Bajza. Kniha je psána v ICH-formě. Autor zde vzpomíná na své dětstvý. Celý příběh se odehrává v Rychnově nad kněžnou. Kniha je napsaná spisovnou češtinou, ale občas jsou tam i nějaké nespisovné slova, jako slang nebo nářečí. Kniha popisuje vlastnosti dětí, které dospělé již nemají. Knihu napsal Poláček v protaktorátu za druhé světové války, těsně po jejím vznihu odjed do koncentračního tábora.

Skupina pěti kamarádů (z toho plyne i název knihy) jsou hlavný postavy románu. Jsou to Peťa Bajza, mladý inteligentní chlapec, je vychováván, aby byl počestný. Tonda Bejval, má zajímavé nápady, je lakomý a namyšlený. Čenda Jirsák, ten je pobožný, ale i tak s kluky dělá neplechu. Eda Kemplink, nejmladší z přátel. A nakonec nejstarší Pepa Zelvar, který bydlí v chudobinci a má tatínka žebráka.

V knize kluci prožívají různá dobrodružstvý, je tam mnoho vedlejších postav. Je to rozdělené na volný sklad dobrodružstvý a příhod kluků.

Existuje také seriál bylo nás pět, který je rozdělen na 6 dílů, je to věrná adaptace díla.

Komentáře

komentářů

Autor

Jan Ružička

Pracuji v marketingu, dělám a starám se o weby, SEO, vymýšlím reklamy a mnoho dalšího. Více informací o mně naleznete na mém profilu na Linkedin.com.