Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal je největší Český prozaik 20. století. Měl nejvíce prodaných knih, ale i přeložených knih, do cizích jazyků a snad jen Švejk ho překonal.

Když budeme mluvit o Hrabalovi bylo by dobré znát význam pábitel. Jsou to postavy, které se vyskytují v různých povídkách od Hrabala. Pábitel je člověk, který má velkou radost ze života, je jednoduchý, každý problém přetvoří do radosti a je upovídaný. Strýc Pepin (z Postřižin) je příklad takového pábitele a výpravčí Hubička v ostře sledovaných vlacích také.

Kdo to byl Bohumil Hrabal?

Byl nemanželské dítě, narodil se roku 1914 v Židěnicích u Brna. Odstěhoval se do Nymburku, kdy si jeho maminka našla přítele v tamnějším pivovaru. (Námět na dílo: Postřižiny)

Stal se právníkem, kdy po válce dostudoval. Právničinou se ale nikdy neživil. Za války pracoval na nádraží v kostomlatech (Námět na dílo: Ostřesledované vlaky), pracoval v hutích (Námět na dílo: Skřivánci na niti), prodával vše možné a poté se živil pouze psaním.

Byl na pomezí literatury, která se vydávala v exilu ale i v Československu. Některé díla v Československu vyšli, ale byli vynechané některé části.

Závěr života (1997), byl sám, zůstal nemohoucí, zůstal v nemocnici na Bulovce. Jsou dvě verze jeho smrti, první je, že krmil holuby na střeše nemocnice a nešťastnou náhodou spadl, ta druhá, více pravděpodobná je, že spáchal sebevraždu. Celý život si užíval a nechtěl dlouze a bolestivě umírat.

Komentáře

komentářů

Autor

Jan Ružička

Pracuji v marketingu, dělám a starám se o weby, SEO, vymýšlím reklamy a mnoho dalšího. Více informací o mně naleznete na mém profilu na Linkedin.com.