báječná léta pod psa

Báječná léta pod psa

Příběh o dospívání v těžké době, kterou ale hlavní postava vidí dětskýma očima úplně jinak, to je román od Michala Viewegha.

Referát o autorovi naleznete zde. Báječná léta pod psa je román, který vyprávy o době v které sám autor vyrůstal.

Hlavní postavou románu je malý Kvído,  je inteligentní,není ale zkušený, je hodně upovídaný. Když je malý přestěhují se jeho rodiče z Prahy do Sázavy, je rok 1968 a do Prahy právě vstoupila vojska Varšavské smlouvy. Jeho matka je amatérská herečka. Otec je ekonom. Oba jeho rodiče odmítají vstup do strany a kvůli tomu mají nevýhody. Např. musí bydlet dlouho na chodbě, kde je zima.

Když se narodí druhé dítě, Kvídův bratr Paco, tak otec vstoupí do strany, dostane velký dům, kam se přistěhuje pak i babička Líba (ortodoxní turistka). Kvídův otec měl skvělou kariéru, hlavně kvůli jazykům, které znal. Byl přistižen na návštěvě u svého kamaráda z divadla. Potom mu dali práci vrátného a Kvídův otec propadl depresím. Začně si dělat rakev v dílně.

Kvídovo děvče je již od mala Maruška, je to chytrá a pohledá dívka. Kvído přestane studovat na vysoké škole ale měl čas na povídky, dělá nočního hlídače. Kvídova matka přemluví Kvída, ale s Maruškou měl díte a dostal tak otce na jiné myšlenky. To ale nepomohlo, pomohla až sametová revoluce. Kvído pak vydal svojí knížku navzdory tomu, že jej matka prosí, aby tak nečinil, popisuje totiž osobní detaily rodiny.

Existuje filmové zpracování Báječná léta pod psa z roku 1997 od režiséra Petra Nikolaeva. To se mi celkem líbilo.

Komentáře

komentářů

Autor

Jan Ružička

Pracuji v marketingu, dělám a starám se o weby, SEO, vymýšlím reklamy a mnoho dalšího. Více informací o mně naleznete na mém profilu na Linkedin.com.