mobile fisrt koncept

Princip “Mobile first”

Poslední dobou hodně řeším na webech takovou věc, které se v Google Analytics říká: “míra okamžitého opuštění stránky” a “průměrná doba trvání návštěvy“.

Tyto dva údaje se v Google Analytics počítají podle nějakého algoritmu, který se dá v nastavení samozřejmě změnit a lezou Vám pak dost jiné hodnoty. Tuším, že v default to funguje tak, že pokud člověk otevře stránku a je na ní pod 15 s, pak odejde z webu, tak se to bere jako okamžité opuštění.

Co ale tyhle dva údaje říkají (je v celku jedno, jestli je to po 5 nebo 30 sekundách) je, jak se Vaše stránka líbí a jak dlouho máte na to, tam něco prodat.

Problém jak všech wordpress webovek, tak vlastně komplet webů je, že uživatel je pořád rušen nějakými elementy na stránce, které s obsahem nemají nic společného. Jsou to třeba velké slidery/fotky v hlavičce, kde až pod nimi je ten text a informace, co hledám. Nebo různé postranní boxíky, které mají reklamu, citáty, kalendáře atd. To uživatele většinou vyruší od textu, který si chtěl přečíst a stane se tak pro něj ten tok informací, které mu chcete dát, NEPŘEHLEDNÝ.

Postranní panel a miniaplikace
Postranní panel a miniaplikace
na mobilenet.cz

Jak to udělat, aby člověk neutekl z webu?

Musí dostat přehledné a konzistentní informace, které jsou strukturované do nějakého proudu od začátku až do konce. Dole pak nějaká konverze, akce na prodej atd.

V praxi samozřejmě není problém něco takového udělat, protože nakonec skončíte na tom, jak vypadá tento blog, mínus levé menu. Takže tam místo článku není nic, což je vlastně to, co chcete. Soustředit se na obsah a nerušit uživatele. Není to ale jen o blogu, ale klidně i prodejním webu.

Mobile first je princip, kdy se web začíná dělat pro mobil a až poté pro počítač. A pro ten počítač se dělá vlastně ve stejném duchu jako pro mobil. Obecně online prodej roste třikrát rychleji na mobilech než na PC. Cca 60% návštěv webů je pak z mobilu. Takže doba, kdy web je jen pro počítač, je pryč.

Výhoda konceptu mobile first je ta, že na obrazovce mobilu je prostě málo místa a prostor pro velké fotky v hlavičce či boxíky po stranách prostě není. Soustředíte se na samé jádro webu, tzn. na informace, které tam jsou. Když pak se stejnou myšlenkou děláte web pro PC, je jednoduše dáno, že bude úspěšný.

Dva takové známe weby v České republice jsou super.cz a www.sport.cz.

mobile first koncept na super.cz
Mobile first koncept na super.cz

Co si o tomto principu myslíte? Má smysl? – Napište do komentářů! :)

Komentáře

komentářů

Autor

Jan Ružička

Pracuji v marketingu, dělám a starám se o weby, SEO, vymýšlím reklamy a mnoho dalšího. Více informací o mně naleznete na mém profilu na Linkedin.com.